OLT چیست؟

این تجهیز به عنوان تجهیز انتهایی خط در یک شبکه نوری پسیو می‌باشد. OLT دارای یک واحد پردازنده مرکزی (CPU)، ورودی کارت روتر (GWR)، کارت‌های تجهیزات نوری پسیو، ورودی کارت شبکه صوتی VGW می‌باشد. این اطلاعات می‌تواند در طول موج 1490 نانومتر انتقال داده شود. سیگنال هر پورت می‌تواند تا 128 مشترک را تا 20 کیلومتر تحت پوشش قرار دهد.

نقش OLT در شبکه GPON

شبکه‌های نوری پسیو، سیستم‌های مخابراتی هستند که اطلاعات را از طریق اتصالات فیبر نوری انتقال می‌دهند. این سیستم به علت اینکه از اسپلیترهای پسیو برای توزیع نور از یک نقطه به چندین نقطه استفاده می‌کنند به پسیو معروف می‌باشد. در نتیجه اولین وسیله تقسیم و مدیریت یک شبکه پان (PON)، OLT می‌باشد. در مقایسه با معماری نقطه به نقطه، معماری یک نقطه به چندین نقطه نیازمند کمترین زیر ساخت فیزیکی می‌باشد. این عمل باعث کاهش نیاز به کابل‌ کشی برای هر مشترک شده که در نتیجه صرفه اقتصادی برای ارائه دهندگان خدمات را به همراه دارد. وظیفه اصلی OLT کنترل جریان اطلاعات در شبکه توزیع نوری که در حال دریافت یا ارسال هستند می‌باشد. حداکثر فاصله انتقال برای این شبکه 20 کیلومتر می‌باشد. همانطور که در شکل می‌بینیم، OLT برای کنترل بیشتر از یک PON طراحی شده است. OLTها دارای استاندارهای مختلفی می‌باشند که در نتیجه توانایی کار با انواع مختلف ONT را دارند. OLT نه تنها توانایی مدیریت پورت‌ها و تجهیزات را دارد، بلکه می‌تواند وضعیت کاربران را مانیتور کرده و به هر کاربری پهنای باند تعیین شده‌ای را اختصاص دهد. همچنین این تجهیز علاوه بر توانایی پشتیبانی از سرویس‌های IP، از سرویس‌های قدیمی نیز پشتیبانی می‌کند.

انواع OLT

این تجهیز بر اساس نوع شبکه مورد استفاده به دو دسته تقسیم‌ بندی می‌شود:

  • OLT مورد استفاده در معماری GPON
  • OLT مورد استفاده در معماری EPON

 

همچنین OLT به دو شکل یکپارچه و ماژولار تولید می‌شوند. در شکل ماژولار کارتهای PON به صورت خشابی در OLT وارد می‌شوند و بر اساس مشخصات OLT قابل انتخاب هستند. مثلا یک نمونه OLT هواوی قابلیت دو کارت خشابی PON را دارد که هر کارت می‌تواند 8 یا 16 پورت باشد. همچنین در OLT پهنای باند آپلینک نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال پهنای باند آپلینک 1G و 10G در نیازهای بازار متداول هستند.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *