کاهش هزینه‌ FTTH

روش‌های کاهش هزینه‌ اجرا و پیاده‌سازی FTTH

با توجه به گسترش روز افزون سرمایه‌گذاری بر روی زیرساخت فیبر نوری تا منازل «Fiber To The Home-FTTH»، اپراتورها به دنبال روش‌هایی برای به حداقل رساندن هزینه‌های نصب و راه‌ اندازی این شبکه‌ها هستند. ما در این مقاله شش روش مفید و رایج جهت کاهش هزینه‌ها همزمان با حفظ کیفیت بالا و اتصالات قابل اطمینان را معرفی خواهیم نمود.

تجهیزات دمش هوا را در صورت امکان حذف کنید!

شبکه‌های ستون فقرات «Backbone Networks» فیبری سنتی را می‌توان تا مسافت چندین کیلومتر راه‌اندازی کرد. از همین رو برای حرکت دادن کابل درون داکت به تجهیزات دمش هوا «Blowing» گران قیمتی نیاز است. اتصالات نهایی بین کابینت‌ها و ساختمان محل زندگی مشترک به این تجهیزات نیاز ندارند و کارگران می‌توانند کابل‌های را به راحتی با فشار و کشش «Push & Pull» آن‌ها حتی در اطراف گوشه‌های ساختمان نصب کنند. برای نصب کابل‌ها در مسیرهای طولانی‌تر و پیچیده‌تر می‌توان از دستگاه‌های دمش هوا ساده و مقرون به صرفه کمک گرفت یا از یک رابط از پیش نصب شده برای کشیدن کابل درون داکت استفاده شود. فشردن یا کشیدن می‌تواند هزینه‌های تجهیزات و زمان نصب را کاهش دهد.

 

از زیرساخت موجود استفاده کنید!

بخش عمده‌ای از زمان و هزینه نصب و راه‌اندازی شبکه صرف کارهای عمرانی پروژه مانند حفاری یک گودال جدید و نصب یک داکت جدید درون آن می‌شود. در صورت امکان، کارکنان باید از زیرساخت‌های موجود استفاده کنند. اغلب اوقات داکت‌ها یا مسیرهایی از قبل وجود دارند و می‌توان آن‌ها را برای توسعه FTTH بکار برد. همچنین می‌توان از کابل‌های مخابراتی، خطوط برق یا مسیرهای فاضلاب، آب، گاز نیز بهره‌ برداری نمود. راه‌اندازی FTTH در چنین مسیرهایی مستلزم برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از کابل‌هایی است که برای اتصال به مسیرهای شلوغ به اندازه کافی کوچک هستند.

از تکنیک‌های ساخت و ساز مناسب استفاده کنید!

اگر نیاز به حفاری دارید، مطمئن شوید که از روش‌های ساخت و ساز مناسب مانند فناوری ارتباط خطی «Micro Trenching» یا حفاری جهت‌ دار «Directional Drilling» استفاده می‌کنید. این روش‌ها با سرعت بخشیدن و تمرکز بر روی کار، تا حد امکان کم‌ ترین خرابی برای محیط محلی و مشتریان و همینطور هزینه و زمان را به حداقل می‌رساند. علاوه بر این، سعی کنید کابل‌های فیبر و داکت‌هایی را انتخاب نمایید که بتوان آن‌ها را در فضاهای تنگ نصب کرد و در برابر حرارت بالای درزگیرهای مورد استفاده برای مسیرها مقاومت بالایی داشته باشند.

 

تجهیزات مناسبی را انتخاب کنید!

کابل‌ها و داکت‌های استفاده شده برای پیاده‌سازی اتصال نهایی بین مشترکین و شبکه بسیار مهم هستند. اطمینان حاصل کنید تجهیزات انتخابی مطابق نیازهای خاص زیر ساخت و محکم و قابل اعتماد هستند. هم‌چنین این تجهیزات باید دارای شعاع خمش مناسبی باشند تا به راحتی در گوشه‌های ساختمان‌ها نصب شوند. علاوه بر این، تجهیزات انتخاب شده به منظور نصب راحت، باید سبک وزن بوده و برای نصب در شکاف‌های کوچک و فضای درون داکت‌ها باید کوچک باشند. به منظور سرعت بخشیدن به عملیات نصب، در صورت امکان از کابل‌های متصل شده از قبل که نیاز به جوش ندارند، استفاده نمایید.

 

سرعت نصب و راه‌اندازی شبکه را افزایش دهید!

اگر شبکه‌ها سریع‌تر نصب شوند، زودتر می‌توانید آن‌ها را برای مشترکین راه‌اندازی کنید و سرویس‌های جدیدی را به فروش برسانید. بنابراین بر روی روش‌هایی تمرکز کنید که با استفاده از آن‌ها بتوان تجهیزات و روش‌های خاصی را استاندارد سازی کرد. درعین‌حال، اطمینان حاصل کنید که کارکنان به بهترین شیوه آموزش دیده باشند. این عوامل باعث می‌شوند که راه‌اندازی شبکه با کیفیت بالا و به سرعت انجام شود.

6- مهارت‌های ضروری را به حداقل برسانید

هزینه کارکنان یکی از بزرگ‌ترین اجزای بودجه پیاده‌ سازی است. علاوه بر این، کمبود برخی از مهارت‌ها مانند جوش دادن فیبرها می‌تواند سرعت اجرای کامل برنامه‌ها را کاهش دهد. بنابراین، استفاده از فیبرهای از قبل متصل شده، بخش اصلی این ایده است زیرا نیازی به جوش دادن فیبرها در حین عملیات راه‌اندازی نیست و سطح مهارت مورد نیاز در پیاده‌سازی را کاهش می‌دهد.

 

اغلب اپراتورها تحت فشارهایی جهت راه‌ اندازی سریع FTTH و صرفه‌جویی در هزینه‌ها هستند و هم‌چنین باید کیفیت بالا و قابلیت اطمینان را به‌ منظور حصول کم‌ ترین خرابی در منطقه و محل زندگی مشتریان تضمین کنند. اتخاذ شش اصل ذکر شده به حصول این امر، به حداکثر رساندن بازگشت سرمایه و کاهش چشمگیر زمان نصب و راه‌اندازی شبکه کمک می‌کند.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *