GPON یک فناوری شبکه بر بستر فیبر نوری می‌باشد. به کمک این تکنولوژی  می‌توان تمام سرویس‌های مورد استفاده در ساختمان‌ها نظیر اینترنت، تلفن، تلویزیون، دوربین مدار بسته و دیگر امکانات را بر روی این بستر راه اندازی کرد.

این شبکه امروزه به دلیل کاهش در هزینه‌ها و سرعت بالا و ارتقا سازی بدون نیاز به تغییر و جایگزین کردن تجهیزات پسیو مورد توجه قرار گرفته است. و به راحتی با تکنولوژی در حال تغییر سازگار است.

در این روش فنی از تجهیزاتی مانند فیبر نوری، اسپلیتر، OLT و ONT استفاده می‌شود. این فناوری دریافت و انتقال سریع داده‌ها را از طریق یک فیبر با معماری یک نقطه به چند نقطه فراهم می‌کند. در یک شبکه  GPON یک رشته فیبر نوری از OLT وارد رک طبقات می‌شود. از آنجا توسط یک جدا کننده (Splitter) سیگنال را تقسیم می‌کند. 

بعد از اتصال به فیوز فیبر نوری با استفاده از یک دستگاه مودم ONT  می‌توان خروجی‌های نظیر تلفن، آنتن و ماهواره مرکزی، اینترنت و غیره را گرفت. GPON محبوبترین نسخه PON است.

GPON به شما که کاربر نهایی می‌باشید این امکان را می‌دهد تا چندین سرویس را در یک شبکه ارتباطی فیبر ادغام کنید. با ارائه پهنای باند بالاتر می‌توانید داده‌های خود را با سرعت و امنیت بیشتری به اشتراک بگذارید و مدیریت کنید. استفاده از GPON مزایای قابل توجهی مانند کاهش زمان و هزینه‌های نصب و راه اندازی و نگهداری را دارد. 

علاوه بر آن از یک فیبر نوری می‌توان برای چند کاربر استفاده کرد. بنابراین باعث کاهش هزینه در کابل کشی می‌گردد. کاهش مصرف انرژی در مقایسه با سیم مسی بکار رفته در اکثر شبکه‌ها، حدود ۷۰ درصد صرفه جویی در انرژی را دارد. ضمن اینکه ساختمان شما در دسته ساختمان‌های سبز قرار می‌گیرد و باعث  حفاظت از محیط زیست نیز می‌شود.

راه حل‌های رومانا در رابطه با ساختمان‌های هوشمند

تمام سیستم های جریان ضعیف نیاز به بستر مجزا و استفاده از کابل مسی دارند که خود باعث بالا بردن هزینه های خرید و اجرا، اشغال فضا توسط رایزرها و مشکلات نگه داری و به روز رسانی در آینده خواهد شد در حالیکه با یک رشته فیبر نوری می توان تمامی جریان ضعیف ها را به صورت یکپارچه پیاده سازی کرد.

محصولات ارتباط سازان رومانا در رابطه با ساختمان هوشمند

در این سالها مهمترین هدف ارتباط سازان رومانا خدمات با کیفیت به مشتریان خود بوده است. ما علاوه بر طراحی راه حل ها، تجهیزات مورد نیاز هر پروژه با توجه به نیاز و بودجه شما تامین کرده و هر یک از محصولات را با گارانتی یکساله و خدمات نصب و راه اندازی و پشتیبانی دراز مدت در اختیار شما عزیزان می‌گذاریم.